Tedbirli ancak Atak olma zamanı


Mustafa Halil İbrahimoğlu

Mustafa Halil İbrahimoğlu

10 Ocak 2017, 14:03

Son analiz yazımızın üzerinden 3 ay geçti. Önceki yazılarımızda
 
http://www.gazeteci.com.tr/abd-feto-elebasi-gulen-in-fisini-cekecek-mi-daha-degil-makale,79.html
http://www.gazeteci.com.tr/abd-ile-dusuk-yogunluklu-savas-makale,107.html
 
FETÖ elebaşı Gülen’in ABD tarafından teslim edilmeyeceği, ABD’nin Türkiye’nin dikkatini dağıtarak bölgede yeni kazanımlar elde etmeye çalışacağını, Türkiye’yi ekonomik sıkıntılara sokmak için yurtdışı kaynaklı saldırılar olabileceğinden bahsetmiştik. Bu durumlarda ülkemizin atabileceği adımlar konusunda değerlendirmelerde bulunmuştuk. Hatalı olsaydık ta yanlış öngörülerde bulunsaydık, maalesef bunların bir kısmının gerçekleştiğine bir kısmının ise adım adım devreye alındığına tanık oluyoruz.
 
Bundan sonra ne olacak? Ne yapılabilir? Neler değişti ve değişecek?
 
Ekonomik sıkıntıların ortaya çıkması dışında, bakıldığında Türkiye küresel etkinlik ve siyasi konumlanma açısından çok daha güçlü ve etkili bir duruma geldi. Fırat Kalkanı Operasyonu ile bölgede var olduğunu hissettiren Türkiye, askeri ve siyasi genişlik anlamında sözde müttefik ülkeler nezdinde duruşunu kuvvetlendirdi. Bu noktadan sonra Türkiye’nin diğer bölgelerde yapacağı operasyonlar konusunda ses çıksa da bu sesin askeri başarılardan ötürü hızla kesileceğini öngörüyoruz. Suriye ve K. Irak’ta yapılacak operasyonlar için beklemek Türkiye’nin elini zayıflatacağından baharı beklemeden Afrin ve Menbiç bölgelerinde temizlik operasyonları atak bir şekilde başlanmalı. Bu adımların atılması ile, K. Irak’tan Tel Abyad ve Kobani bölgelerinden Türkiye hudutlarına saldırı olasılığının yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Aslında, Trump göreve gelmeden başlanabilse Türkiye’nin hayrına olacak, geç kalındı. ABD’li generaller, ziyaretçiler, Almanlar, ABD Büyükelçisi zırvaladı derken Haçlı Ordusu zihniyetinde ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği oyalamaya devam edecek.
 
Trump geldi Hillary’den daha iyi olacak şeklinde medyamızda, bürokrasimiz ve siyasilerimizde bir kanı ve algı oluşturuldu. Çok dikkatli ve tedbirli olmak gerekir neden?
 
Donald Trump ve etrafında topladığı milyar dolarlık iş adamı ekibi uluslararası siyaset ve politika bilgisi az ve yüzeysel olan bir ekip.
 
ABD’de devlet geleneği, bürokrasi ve güvenlik kurumları Trump’ın atabileceği adımları kısıtlayacak ve uzun dönemli devlet planlarının uygulanması konusunda ikna edeceklerdir.
 
Trump Yahudi ve silah lobileri ile içli dışlı olması sebebiyle İsrail ile ilgili Türkiye’nin ve İslam Dünyası’nın hoşuna gitmeyecek adımlar atacaktır. Silah ile ilgili olarak hali hazırda Trump ABD donanmasının büyümesi için yeni yatırım kararları alması ile Dünya’da bölgesel sıcak sürtüşmeler çıkartarak Doların küresel gücünü arttırmaya çalışacaktır.
 
Trump’ın geçmişte yapmış olduğu başarılı ve başarısız işlere (13ten fazla büyük şirketi fiyaskolarla batırmıştır; örneğin elektronik dükkanında et satmak gibi…) ve ekibine nasıl davrandığı (başarısızlıklarda genelde kendi ekibini suçlamıştır) gözden geçirildiğinde, ABD yönetimince dengesiz kararların daha çok alınacağını ve bunlara önceden hazırlıklı olunması gerektiği aşikâr. Obama yönetimine göre ABD menşeli Türkiye’yi dolaylı veya direkt olarak daha fazla aksiyonun olacağı bir 7 yıllık sürece giriyoruz.
 
Trump, FETÖ elebaşını teslim edecek mi? Hayır, Obama ve önceki dönemlerde palazlanan FETÖ elebaşının ve terörist elemanlarının ABD’nin Türkiye’ye teslim edilemeyeceği Trump’a ABD kaynakları tarafından etraflıca anlatıldıktan sonra Trump çark edecek işi sürüncemede bırakacaktır. Birçok meselede Trump’un fikir değiştireceği, yanar döner hareket edeceğini şaşırmadan göreceğimiz günler yakındır. Trump’a Türkiye’nin lehine karar aldıracak adımlar ancak atak olunarak başarılır. Bu ABD kültürünün eğitim sisteminin parçasıdır konuşmayan kendini savunmayan aksiyona geçmeyen ABD’de de başarılı olamaz. ABD ile ilgili bürokratlarımızı ve dış ilişkiler heyetlerimizin çoğunun çoktan ABD’de 3-4 sezon devam eden Trump Show’un tamamını izleyip akılcı bir analiz yapmış olmalarını umuyoruz.
 
Türkiye ne yapmalı?
 
1- Trump’a fazla güvenmemeli ve etrafındaki danışma ekibi ile sıkı ilişkiler içine girerek Trump’ı yönlendirecek ekip ile yakınlaşmalı. Bunun için ABD’de ilişkileri iyi olan ve zengin Türkleri daha çok değerlendirmeli ayrıca lobi şirketleri ile yapılan çalışmalarda aklı başında, deneyimli, vatan sevgisi bol olan bürokratların devrede olması gerekir.
 
2- NATO’dan çıkmak gibi kısa dönemde gerçekçi olmayacak bir konuyu gereğinden fazla dillendirmemeli. Neden mi? Siyasi olarak çizgilerden bahsedip ardından yapılmadığında söylen gücü ve inandırıcılığınız ortadan kalkmakta. Ayrıca hala NATO’nun imkanlarından siyasi olarak yararlanma durumu mevcut. ABD, Rusya ve NATO arasında artan soğuk rüzgâr Türkiye için çok büyük bir şans. Ayrıca, bu söylem ve aksiyonlar doları daha da yukarı körükleyecektir.
 
3- İncirlik ve ABD’nin PKK, YPG ve diğer terörist yapılanmalara Türkiye’nin gözünün içine baka baka kendi toprağımızdan yardım etmesin durdurulması gerekiyor. Coni’ler korkaktır ancak kaba kuvvetten ve beklenmedik hareketten anlarlar. Türkiye’nin ABD’ye daha fazla uzatmadan kanıtları ile ABD’ye uyararak ocak ayı sonuna kadar İncirlikten ayrılması gerektiğini bildirmesi gerekmekte hiçbir şarta bağlamadan… Eğer ABD kabul ederse Ortadoğu’da tüm taşları teröre ve İran’a oynadıklarını bir şekilde mezhep ve yerel Arap, Türk, Kürt çatışmasını körükleyerek İsrail’in genişlemesi için çalışmalarına devam edeceklerinin göstergesi olacaktır. Bu adımdan önce Türkiye’nin hem Afrin hem de Menbiç’e harekâta başlaması gerekmekte. Ecdadımız en zor dönemlerde dahi hakkını korumak için gerekli müdahaleleri yapmışken biz gereğinden fazla bekliyoruz ve sadece sosyal medya tweet atarak çözüm bulmaya çalışıyoruz.
 
4- Ekonomik dengeleri göz etmek durumundayız. BDDK ve diğer kuruluşların hükümet güdümünde özellikle bankalar konusunda net kararlar alarak vatandaş üzerinde oluşan kur ve önümüzdeki aylarda oluşacak faiz baskısını kırması lazım. Bu konu Türkiye’nin yumuşak karnı; yani ne askeri olarak ne de siyasi olarak Türkiye sıkıştırılamaz. 3 ayaklı sacın en çabuk zayıflatılabilecek halkası ticaret ve ekonomi ayağı olmasından ötürü Türkiye masraflarını kısarak döviz gelirini arttırıcı alanlara yönelmeli. Bahar ve yaz aylarına girmeden içerde terör örgütü temizliğinin bitirilmiş dışarıda ise sınır hattımız boyunca 50 ila 100 km’lik güvenlik şeridini oluşturulması gerekmektedir. Burada görev aynı zamanda Türk halkın da düşmektedir. Aylık asgari ücretli maaşı ile son model ithal cep telefonu almak yerine yerli mallarına yönelerek bütçesini daha dikkatli oluşturup yönetmesi gerekmektedir.
 
5- Kıbrıs Türkiye’nin Akdeniz’de can damarıdır. Kıbrıs, Rumlarla anlaşma yapıldığı zaman elden gidecek duruma gelmesi olasıdır. Bölgede yeni paylaşımlar yapılmakta iken birbiri ile hiç uyuşmayan farklı iki devleti birleştirmeye çalışmak sadece bir hayaldir. Ayrıca bir birleşme durumdan İsrail’in Arap yerleşimcilere yaptığı gibi Rum’lar rayiç değerinin 3-4 katını vererek KKTC Türk vatandaşların topraklarını satın alarak 20-30 sene içinde adadaki toprak ve egemenlik haklarını arttıracaklardır. Eğer bu konuda Türkiye Rusya, Japonya ve Çin’le anlaşıp destek alabilirse İslam ülkelerinin de kabulü ile KKTC’yi parçası haline getirerek çok daha kuvvetli bir noktaya gelecektir. Bu süreç içerisinde Maraş’ın Akdeniz’de bulunan petrol ve doğalgaz rezervleri dikkate alındığında hiçbir şekilde iade edilmemesi gerekmektedir.
 
6- İdam kararı. Halktan gelen bu talep ve teröristlerin yaptıklarının karşılıksız kalmaması ve ibreti alem olması açısında devreye alınması gerekmektedir. Yeni şehitler geldikçe, yuvalara ateş düştüğü halde bunları yapanların devlet tarafında hapishanelerde vergilerimizle beslenmesi daha da derin yaralar açmakta.
 
Ülkemizi, milletimizi, vatanımızı zor geçecek bir 2017 senesi beklemekte. Bu yoğun gündemi ve her açıdan bizleri zorlayacak günleri ancak birlik olarak kendi vatandaşımıza hoşgörü ile bakarak ve birbirimizi destekleyerek aşabiliriz.
 
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.