SAĞLIK Haberleri

25 Mayıs 2017, 11:02 0
"Ramazanda ağız kokusunu dilinizi fırçalayarak önleyin"
- Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı, Diş Hekimi Selvi: - "Oruçluyken ağız kokusunu önlemek için dişlerle birlikte mutlaka dilin de fırçalanması gerekiyor" - "Yapılan araştırmalar, dişleri fırçalayarak ağız kokusunun yüzde 20'sinden, dil fırçalayarak ise ağız kokusunun yüzde 80'inden kurtulunacağını gösteriyor" - "Soğuk su ağız kokusunu artırır. Soğuk gıdalardan uzak durarak ılık gıdalar tüketilmeye çalışılmalı"
Akıllı telefon kullanırken
24 Mayıs 2017, 13:22 0
Akıllı telefon kullanırken "mesaj boynu"na dikkat
- Medicana International Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Alaca: - "Boyundaki tipik eğim, her gün öne eğik şekilde saatlerce telefonlarına bakan kişilerde düzleşir veya tersine döner" - "'Mesaj boynu', akıllı telefon kullanırken öne eğilme ile oluşuyor"
'Tiroid kanseri Türkiye'de kadınlarda ikinci sırada'
24 Mayıs 2017, 09:40 0
'Tiroid kanseri Türkiye'de kadınlarda ikinci sırada'
Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Güllü, "Tüm dünyada özellikle tiroid kanseri sıklığında artış mevcut. Türkiye'de de kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser tiroid kanseri." dedi.
Moodist'ten
23 Mayıs 2017, 12:52 0
Moodist'ten "mevsimsel depresyon" uyarısı
- Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi uzmanlarından Psikiyatrist Dr. Baran: - "Isınan havalara ve iyiden iyiye yüzünü gösteren güneşe rağmen sürekli yorgun, uykusuz ve mutsuz hissediyorsanız mevsimsel depresyona yakalanmış olabilirsiniz" - "Günlük hayatı olduğu kadar iş hayatını da olumsuz etkiler. İnsan hiçbir şey yapmak istemez, evden çıkmak, işe gitmek, toplantıya girmek son derece isteksiz yapılan işler haline gelir" - "Biyolojik, kalıtsal faktörler mevsimsel depresyonun en önemli nedenlerindendir. Eğer kalıtsal, genetik yatkınlık varsa görülme olasılığı yüksektir"
Dünyada ilk kez kıkırdaktan kulak yapıldı
23 Mayıs 2017, 00:06 0
Dünyada ilk kez kıkırdaktan kulak yapıldı
Gaziantep'te doğuştan kulakları olmayan ve yaklaşık 1,5 yıl önce annesinden alınan kıkırdak dokuyla yeni kulak yapılan hastanın tedavisinde başarı sağlandı.
Türk bilim adamına uluslararası örgütte görev
22 Mayıs 2017, 15:52 0
Türk bilim adamına uluslararası örgütte görev
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutluk, "Bulaşıcı Olmayan Hastalıklara Karşı Savaş Örgütü"nün ilk yönetim kurulu toplantısında "Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi" seçildi.
Prof. Dr. Pişkin: Dişlerinizi ramazana hazırlayın
22 Mayıs 2017, 11:48 0
Prof. Dr. Pişkin: Dişlerinizi ramazana hazırlayın
Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Pişkin, oruçluyken tükürük salgılamasının azalması nedeniyle diş çürümelerinde artış meydana gelebileceğini söyledi.
Hospitadent, dişler için en zararlı 10 şeyi açıkladı
19 Mayıs 2017, 12:49 0
Hospitadent, dişler için en zararlı 10 şeyi açıkladı
- Bağcılar Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Kara: - "Dişler için en zararlı ve uzak durulması gereken şey yiyecek ve içeceklerin içerisindeki asittir" - "Dişlere en çok zarar veren karbonhidrat ve asit içeren gıda ve içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir"
Sağlık Bakanlığı bin 555 sağlık personeli ataması yapacak
18 Mayıs 2017, 12:59 0
Sağlık Bakanlığı bin 555 sağlık personeli ataması yapacak
Sağlık Bakanlığı, İstanbul'un personel ihtiyacını gidermek için Kurum İçi Yer Değiştirme Suretiyle Atanma Kurası ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personel alımı gerçekleştirecek.
Deliryumun nedeni bulundu
17 Mayıs 2017, 14:35 0
Deliryumun nedeni bulundu
Avustralyalı bilim adamları, özellikle yaşlılarda görülen deliryuma, beyindeki glikoz metobolizmasının neden olduğunu açıkladı.
'Türkiye'de 15 milyon hipertansiyon hastası var'
16 Mayıs 2017, 15:36 0
'Türkiye'de 15 milyon hipertansiyon hastası var'
TİHUD Başkanı Prof. Dr. Güler, "Türkiye'de 15 milyon hipertansiyon hastası olduğunu belirterek, "Ancak buna rağmen bu soruna dair farkındalık seviyesi hala çok düşük." dedi.
Probiyotikler bazı hastalıkların gelişimine engel oluyor
16 Mayıs 2017, 15:34 0
Probiyotikler bazı hastalıkların gelişimine engel oluyor
Probiyotiklerin, zararlı bakterilerin bağırsak duvarından içeri geçmesine engel olarak alerji, astım, egzama, ishal, şeker hastalığı, obezite ve kalın bağırsak kanseri gibi hastalıkların gelişimine engel olduğu belirlendi.