“Yol yakınken bu yanlıştan dönün“

Başbakan Yıldırım, (HDP'nin Meclis çalışmalarını durdurma kararı), "Yol yakınken bu yanlıştan dönün, gelin Meclis'e ne diyecekseniz her şeyi söyleyin." ifadelerini kullandı.

“Yol yakınken bu yanlıştan dönün“

BAYBURT (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, Bayburt'ta toplu açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, "Aynı yerden düğmeye basılmışcasına harekete geçen alçak şebekeleri teker teker dize getireceğiz evelallah. Bu millete en küçük kötülük yapan kim olursa olsun mutlaka hesabını verecek, başka yolu yok. Sadece bomba atanlar, yakıp yıkanlar değil, teröre destek verenler de hesabını verecek." ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, valilik önünde gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma töreninde vatandaşlara hitap etti.

Bayburt'u, 'Anadolu'nun kalesi, yaylası, bir muhabbet deryası' olarak nitelendiren Yıldırım, "Bayburt, Türklerin Anadolu'daki ilk duraklarından biridir. Duduzar Dağı'nda yatan Abdulvehap Gazi'nin şehridir. Düşman işgaline karşı Kop Dağı'nda aslanlar gibi duran yiğitlerin şehridir. Bayburt, şehit kanlarıyla istiklaline kavuşmuş bir şehrimizdir." diye konuştu.

"Büyük dönüşümün meşalesi ilk defa Bayburt'ta yakıldı"
Bayburt'un gönüllerinde çok ayrı, çok müstesna bir yeri olduğunu ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2011 seçimlerinde kurucu genel başkanımız, liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yola çıkarken ilk mitingini Bayburt'ta yaptı. Buradan, Bayburt'tan 'Haydi Bismillah' diyerek yola çıktık. Büyük dönüşümün meşalesi ilk defa Bayburt'ta yakıldı. Bayburt, cumhurbaşkanlığı seçiminde de Cumhurbaşkanımızı, ülke sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan'ı yalnız bırakmadı. Yüzde 80 oyla cumhurbaşkanını seçtiniz. Bayburt, AK Parti'ye kurulduğu ilk günden itibaren en güçlü desteği verdi, vermeye devam ediyorsunuz."

Başbakan Yıldırım, törenin yapıldığı alandaki binada, "Madem ki Bayburtluyuğ, başkanlığı istürük." ifadelerinin yer aldığı pankartı okuduktan sonra "İstürük mü?" diye sorarak, "Gadan alam, Bayburt. Bayburt bizi anladı, biz Bayburt'u anladık. Her zaman olduğu gibi sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bayburt'a 1 Kasım seçiminden önce geldiğini anımsatan Yıldırım, "Bayburt'a dedim ki 'Naci Bey'e sahap olunuz, Şahap'a sahap olun, siz sahap oldunuz." dedi.

Yıldırım, alandaki vatandaşların, "Bayburt sizinle gurur duyuyor." sözleri üzerine, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz." karşılığını verdi.

"Bayburt'a 14 yılda 3 milyar liralık yatırım yaptık"
Türkiye'nin, 81 vilayetini 14 yılda yeni baştan inşa ettiklerini anlatan Yıldırım, Bayburt'a geçtiğimiz 14 yılda 3 milyar liralık yatırım yaptıklarına dikkati çekti.

Binali Yıldırım, Bayburt'ta devam eden projelerin tutarının da 1 milyar lira olduğunu söyledi. Şehre, 374 yeni derslik, 988 yeni konut yaptıklarını bildiren Yıldırım, Bayburt'a üniversite kazandırdıklarını söyledi.

İlin merkezine hastane yaptıklarını ve yeni bir hastane daha yapacaklarını belirten Yıldırım, içme suyu probleminin de Orman ve Su İşleri Bakanlığının çalışmalarıyla çözüldüğünü, 2050'ye kadar su sorununun yaşanmayacağını aktardı.

Açılışını yaptıkları barajların yanı sıra 8 yeni barajın daha temelini atacaklarını ifade eden Yıldırım, Tarım Yerleşkesi Programı'nın da sürdürüldüğünün altını çizdi.

Organize sanayi bölgesinin tüm altyapısının da önümüzdeki sene tamamlanacağını ifade eden Yıldırım, Abdulvehap Gazi türbesinin ihyasının devam ettiğini, önümüzdeki ay bu işin tamamlanacağını kaydetti.

Başbakan Yıldırım, "AK Parti iktidara gelmeden önce Bayburt'ta söylenilen neydi? 'Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi.' Şimdi ne diyoruz? 'Bayburt Bayburt olalı böyle hizmet görmedi.' Helal olsun. Her şey Bayburt için, her şey Türkiye için, her şey bu millet için." ifadelerini kullandı.

"Bütün şer odaklarını gündemden çıkaracağız"
Türkiye için "Durmak yok yola devam" dediklerine işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"14 yıldır sizden aldığımız güçle bütün vesayet odaklarına karşı mücadele verdik, vermeye devam ediyoruz. Kimse bizi bu onurlu mücadeleden alıkoyamaz. Kimse milletimiz için iş, aş, hizmet üretmemizin, bunları hayata geçirmemizin önüne çıkamaz. Yapacağımız anayasa değişikliği ve başkanlık sistemiyle artık bütün odakları, bütün şer odaklarını bu ülke gündeminden tamamen çıkaracağız. Artık milli iradeyi ne Feto ne bölücü terör örgütü tehdit edemeyecek. Artık anayasa değişikliyle millet iradesi ekonomide, siyasette, hukukta kesintisiz güçlü bir şekilde tecelli edecek.

Türkiye artık bütün bu yüklerini üstünden atıp özgürce, kendinden emin bir şekilde, kararlılıkla yoluna devam edecek. Geçmişte bu millete ağır bedeller ödeten bu sistematik arızaları da tamamıyla ortadan kaldıracağız. Türkiye'nin ufkunu açacak bu anayasa değişimini gerçekleştirme vakti çoktan geldi."

Türkiye'nin ve Bayburt'un kazanmasını, gençlerin geleceğinin aydınlanmasını istediklerini dile getiren Başbakan Yıldırım, "Bu yola çıkarken bizim güvencemiz sizlersiniz." dedi.

Başbakan Yıldırım, Bayburtlular'ın 2007 referandumunda yüzde 89, 2010 referandumunda yüzde 85'le "evet" dediklerini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Yeni anayasa ve başkanlık sisteminde de rekor kırarak yüzde 90 üzerinde 'evet' demeye var mısınız? Biz de sizin gönlünüzden ne geçiyorsa hepsine 'evet' diyoruz. Aramıza mesafe koymak isteyenler var ama onlar bilmiyor ki bu millet ile AK Parti arasına hiç ama hiç kimse giremez, girer mi? Bırakır mısınız? Biz milletten ayrı değiliz ki. Biz milletin ta kendisiyiz. Siyasetimiz millet siyaseti, hayallerimiz sizin hayallerinizdir. Kim bu ülkenin birliğini, dirliğini, huzurunu bozmaya yeltenirse 15 Temmuz'da cevabını aldığı gibi yine de alacaktır."

"Kim olursa olsun mutlaka hesabını verecek"
Yıldırım, 15 Temmuz'da hiçbir vesayetin, hiçbir hain planın milleti dize getiremeyeceğini bütün dünyanın gördüğünü, bu milletin iradesinin ala esir alınamayacağını bildirdi.

Bugün dünyanın en hain, en insanlık dışı yapılarıyla hem içeride hem de dışarıda çetince mücadele ettiklerine değinen Yıldırım, "Aynı yerden düğmeye basılmışcasına harekete geçen alçak şebekeleri teker teker dize getireceğiz evelallah. Bu millete en küçük kötülük yapan kim olursa olsun mutlaka hesabını verecek, başka yolu yok. Sadece bomba atanlar, yakıp yıkanlar değil, teröre destek verenler de hesabını verecek." ifadesini kullandı.

Okunan ezan nedeniyle konuşmasına ara veren Yıldırım, ezanın bitmesinin ardından şehitlerin ruhuna fatiha okudu.

Vatandaşların, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez." sloganları üzerine Yıldırım, şehitlerin kalplerdeki yerinin çok müstesna olduğuna dikkati çekti.

"Yıllardır, terör örgütüne karşı olduğunuzu söyleyin, terör kimden gelirse gelsin lanetleyin ve bunu açıklayın." dediklerini ifade eden Yıldırım, karşılarındakilerin tek kelime etmediklerini, insanları sokağa eyleme çağırdıklarını, birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep olduklarını belirtti.

"Yol yakınken bu yanlıştan dönün"
Yıldırım, HDP'nin Meclis çalışmalarını durdurma kararı konusunda, şu ifadeleri kullandı:

"Meclise gitmeyeceklermiş. Zaten çok da geldikleri yok ya, ara sıra geliyorlar. Millet vekilini seçip Ankara'ya gönderiyor. Niye? 'Git Meclise bizim işlerimizi takip et, ihtiyacımız olan kanunları çıkar' diye. Siz şimdi milletten vekalet aldınız. 'Biz sizden aldığımız vekaletin gereğini yapmayacağız.' Aynen okuldan kıran öğrenciler gibi. Öğrenci niye gider okula? Dersini görmeye, öğrenmeye. Milletin vekaletini alanlar, millete hizmet için Meclise gidecekler, Mecliste milletin verdiği görevleri yapacaklar. 'Ben gitmiyorum Meclise' dediğiniz zaman millete saygısızlık yaparsınız, millete hakaret etmiş olursunuz. Meclise gitmezseniz, millet de size seçimlerde gereğini yapar. Siz milli iradeyi tanımazsanız, millet de sizi tanımaz. Bu kadar basit.

Yol yakınken bu yanlıştan dönün, gelin Meclise ne diyecekseniz her şeyi söyleyin. Mesele konuşmak değil, mesele fikrini ifade etmek değil, mesele siyaseti kalkan olarak teröre karşı kullanmaktır. Hiçbir siyasetçi konumunu kullanarak teröre kalkan olamaz, terörle iç içe olamaz. Terör faaliyetlerinin içine giremez. Bunu hiçbir demokratik ülke asla kabul etmez. Milletin seçtiklerinin görevi millete hizmet etmektir, şehirlere hendek kazmak değil, dağdakilere para yetiştirmek değil."


Etiketler; #politika

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.