UHAK-Ulusal hikaye anlatıcılığı kongresi gerçekleştirildi

 Açılış toplantısı Arş. Gör. Muhammet Fatih Doğan, Doç. Dr. Mustafa Yeşilyurt, Halide İncekara,  Nazlı Çevik Azazi, Müjdat Ataman ve Yücel Feyzioğlu tarafından yapıldı. Daha sonra bildiriler ve atölyeler başladı. Alanında uzman eğitimci, psikolog, hikâye anlatıcı ve bu alanda değerli isimler vardı.

UHAK-Ulusal hikaye anlatıcılığı kongresi gerçekleştirildi

Bildiğiniz gibi hikâye anlatıcılığı ve masallar son 4-5 yıldır yükselişe geçti. Dünyanın her yerinde yükselişe geçmesine karşın Anadolu’da sahiplenildiği kadar başka hiçbir ülkede sahiplenilmemiş. Kadim Anadolu Kültürü’nde anlatıcılık geleneğinin çok eskilere dayanması tabi ki en büyük neden. Yani genlerimizde, bilinçaltı tarihimizde hikâye anlatmak, dinlemek, masallar, meseller hepsi var.
Masallarla ilgilenen hocaların ifade ettiği bir şey de şu ki; masallar ve hikâyeler aslında insanlığın ortak mirası. Çünkü bir Anadolu masalını Japonya’da da farklı bir şekilde duymak mümkün.  Belki de dünyanın herhangi bir yerinden gelen bir tüccar masal meclislerinde anlatılan bir masalı dinlemiş, onu kendi ülkesinde birilerine bahsetmiş, oradan bir başkası alıp hoop Japonya’ya götürmüştür. Tam tersi de mümkün elbette. Kim bilir! Düzenleme kurulundan Sayın Ümit Yaşar Özkan bir Anadolu masalını doğru anlamlandırmasına bir Japon animesinin yardım ettiğini ifade ettiği gibi…

Dijital çağda masal anlatmak/dinlemek
Her ne kadar dijital çağda olsak da hepimizin masallara, hikâyelere ihtiyacı var. İnsanoğlunun içindeki korkuları, bastırılmış endişeleri katarsis etkisi yaratarak rahatlatan en kadim sanatlardan biri –iddialı olursak en önemlisi- hikâye/masal dinlemek… Bir görüşe göre sinema ve tiyatro da bir çeşit hikâye anlatıcılığıdır çünkü.  Hikâyelerin bu kadar değer gördüğü bir coğrafyada elbette ki bir çalışma yapılmalıydı. Bunun için bilim kurulu başkanlığında Doç. Dr. Mustafa YEŞİLYURT ile düzenleme kurulu başkanlığında Muhammet Fatih DOĞAN’ın olduğu bir ULUSAL HİKÂYE ANLATICILIĞI KONGRESİ Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde düzenlendi. Düzenleme kurulundan Sayın Elif KONAR ÖZKAN, Sayın Ümit Yaşar ÖZKAN, Sayın Sevil CİVELEK, Sayın Elif DOĞAN, Sayın Kadriye ELVER, Sayın İzzet AYTEN kongrenin herkes için güzel geçmesi için gönülleri ile çalıştılar.

Kongre 5-6 Mayıs olmak üzere 2 gün sürdü.
 Açılış toplantısı Arş. Gör. Muhammet Fatih Doğan, Doç. Dr. Mustafa Yeşilyurt, Halide İncekara,  Nazlı Çevik Azazi, Müjdat Ataman ve Yücel Feyzioğlu tarafından yapıldı. Daha sonra bildiriler ve atölyeler başladı. Alanında uzman eğitimci, psikolog, hikâye anlatıcı ve bu alanda değerli isimler vardı. Bir katılımcı olarak söylemeliyim ki bildiriler ve atölyeler arasında seçim yapmakta çok zorlandım. Her birine katılmak ve her birini deneyimlemek istedim. Masal ve hikâye her yönüyle ele alındı. Mesela son katıldığım bildirilerden ‘’Psikoterapide Hikâyelerin İyileştirici Gücü’’nde Uzman Psikolog Cansu KAMAR insanların kişisel hikâyelerinin olduğundan, bu hikâyelerini paylaşmaya ihtiyaçları olduğundan ve bunun var olmak için çok önemli olduğundan bahsetti. Masal ve hikayelerin yoga ile, tiyatro ile, psikoloji ile, yabancı dil öğretimi ile,  felsefe ile, yaratıcı drama ile, dijital hikaye ile, beyin ile ve daha sayamayacağım birçok alan ile ilişkisi ele alındı. Daha geniş bilgi için kongre programını inceleyebilirsiniz.  Atölyelere ilgi büyüktü. Çoğu atölye planlanan sayının çok üstünde katılımcı ile yapıldı.  
 
Masal Meclisi
Bir de Judith Liberman, Ümit Yaşar Özkan, Beyza Akyüz ve Sinan Canan’dan oluşan bir Masal Meclisi vardı. Eskiden insanlar köyde bir odada bir araya gelip masal geceleri düzenlerlermiş. Masal Meclisi bana onu anımsattı.
İlk kongrenin teması  ‘Eğitimde Hikâye Anlatıcılığı’’ idi. Buna rağmen eğitimciler kadar farklı alanlardan katılımcılar da vardı. Gelenekselleşmesi planlanan kongrenin diğer temalarının eğitimden farklı alanlarda, insana dokunan her yerde olacağı ifade edildi. İnşallah gelenekselleşir ve biz her yılın kongre günlerini iple çekeriz sevgili okur. Var olun.
 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.