1. ULUSLARARASI ÖZEL YETENEKLİLER KONGRESİ İSTANBUL DA YAPILDI!

TÜZDEV Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfının düzenlemiş olduğu üç günlük süren Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi (ÖZYEK) 07 Nisan 2017 Cuma günü Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezinde başladı, 09 Nisan 2017 Pazar günü sona erdi.

1. ULUSLARARASI ÖZEL YETENEKLİLER KONGRESİ İSTANBUL DA YAPILDI!

 
(ÖZYEK) 1.ULUSLARARASI ÖZEL YETENEKLİLER KONGRESİ İSTANBUL DA YAPILDI! 

TÜZDEV Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfının düzenlemiş olduğu üç günlük süren Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi (ÖZYEK) 07 Nisan 2017 Cuma günü Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezinde başladı, 09 Nisan 2017 Pazar günü sona erdi.. Eğitim dünyasından önemli isimlerin, yerli ve yabancı akademisyenlerin misafir olduğu bu özel günde bildiriler, atölye çalışmaları, eğitimde iyi örnekler ve çalıştaylarda buluştu. Kongreye katılan çağrılı konuşmacılar, 83 bildiri, 3 poster ve 15 atölye çalışması ile yer aldılar.

2016 Haziran’dan itibaren Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Opr. Dr. Kemal TEKDEN, Başkan Yardımcısı Nuri ÖZKAN, Kongre Genel Sekreteri Önder AVCI ve Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yaşar ÖZBAY başta olmak üzere; Kongre Düzenleme ve Yürütme Kurulu, Bilim Kurulu ve Sekreterya Kurulu Üyeleri TÜZDEV adına kongre çalıştay toplantıları gerçekleştirilmiş ve kongre hazırlıkları tamamlanmıştır.
Türkiye'nin en büyük israfının ihmal edilen özel yetenekli çocuklarımız olduğu bilinmektedir. Bu israfa dur demek ve beşeri sermayemizi kuyumcu titizliği ile işleyebilmek için, konunun her alanda bütüncül bir yaklaşımın, disiplinler arası  işbirliğiyle ele alınması gerektiğine inanarak, ülkemizin sahip olduğu farklı yetenekleri keşfetmek ve bu yeteneklere özel eğitim imkanı sunmak amacıyla önemli bir proje hayata geçirilmiştir.
Her çocuğun farklı yeteneklere sahip olduğu düşüncesi ile hareket eden TÜZDEV Türkiye'nin ilk yetenek ölçme ve değerlendirme laboratuvarını da kurma çalışmalarını hızla devam ettiriyor.

ÇOCUKLARA HAYAL KURMAYI ÖĞRETMELİYİZ

Kongre açılış konuşmasını yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk YELKENCİ Özel Yetenekli çocuklarla ilgili çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, "Türkiye'de 107 Bilim ve Sanat Merkezi olduğunu, burada 3 bin 600'ün üzerinden öğrencinin okul dışı zamanlarda eğitim aldığını, eğitimin bir bütün olduğunu ifade ederek, "Hiç bir çocuğu diğerinden ayıramazsınız" dedi."Bir eğitim sistemi çocuğa hayal kurmayı öğretebiliyorsa, doğru yoldadır" sözüne dikkat çekti..
CEVHERİ MÜCEVHERE DÖNÜŞTÜRME İLMİNİ ARAYAN İNSANLARIZ

TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif ERGİN katıldığı kongre de, "Ülkemizde ki her insanın tüm dünya tarafından saygı duyulan kalitede bir insan  haline gelmesini istiyorum ama o saygının sebebinin de üstünlükle değil, cömertliğimizle karşılamayı arzuluyoruz" dedi.. Etkinliğin önemine değinen Başkan ERGİN, "üstün yetenekli çocukların mücevher olduğunu" "cevheri mücevher" yapmak için neyin gerekli olduğunu tartışmak amacıyla burdayız. Biz cevheri mücevhere dönüştürme ilmini arayan insanlarız" dedi..

TÜRKİYE'NİN BU ALANDAKİ İLK MİLLİ VAKFI

TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal TEKDEN yaptığı konuşmasın da ise Türkiye'nin en büyük israfı çocukların israfı diye düşünüyorum dedi.. Her geçen gün, bazı çocukların kaybı demektir. “Ülkemizin önemli bir yer üstü hazinesi plan üstün zekalı ve yetenekli çocukların  kıymetini bilmek ve bu çocukların özel eğitim ihtiyaçlarını karşılamam en büyük amacımız. Yer üstü hazinelerinin değerini bilmeyen milletler, yeraltı zenginliklerine sahip çıkamazlar. Bizler uzun yıllardır bu alanda çalışmalar yapıyor, dünyadaki gelişme be bilimsel araştırmaları takip ediyoruz. Yerelden evrensele bilgimizi, kültürümüzü ve değerlerimizi taşıyoruz. Her yıl tekrarlayarak geleneksel hale getireceğimiz Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi’nin hedeflerimize büyük katkısı olacağına inanıyorum” dedi. önemli bir yer üstü hazinesi olan üstün zekalı ve yetenekli çocukların . Türkiye'nin ilk milli vakfı olan, TÜZDEV Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı bu alanda öncü olmuştur ve birincisi olan Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi'ni  düzenlenmiş ve başarılı bir şekilde sonuçlandırmıştır..

DÜNYA ÇAPINDA UZMANLAR (Çağrılı Konuşmacılar)

Kongreye Connecticut Üniversitesi Eğitim Psikolojisi Bölümü Profesörü ve Üstün Zekalılar ve Dahiler Ulusal Araştırma Merkezi Direktörü Joseph S. Renzulli ve ABD İnsan Gelişimi ve Öğrenimi Enstitüsü İcra Direktörü Dr. Thomas Armstrong skype aracılığıyla katıldılar. Kongrenin çağrılı konuşmacıları arasında yer alan isimlerden; Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Özbay, Virginia Mary ve William Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Merkezi Kurucu Direktörü Joyce Van Tassel-Baska, Ulusal Üstün Yetenekli Çocuklar Derneği (NAGC) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Jon Lawson Davis, Üstün Yetenekliler Eğitim Uzmanı Prof. C. June Maker, Uluslararası Yetenek Geliştirme ve Mükemmeliyet Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Heidrun Stoeger, Erlangen-Nuremberg Üniversitesi Eğitim Psikolojisi ve Araştırmaları Mükemmeliyet Merkezi Başkanı Prof. Dr. Albert Ziegler, Birleşik Krallık Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı Başkanı Salim TS AL-Hassani ve Purdue Üniversitei Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nielsen Pereira çağrılı konuşmacı olarak katılarak, değeli görüşlerini paylaşmışlardır.
Kongre sonrası TÜZDEV Genel Başkanı Opr.Dr. Kemal TEKDEN ve Başkan Yardımcısı Nuri ÖZKAN yaptıkları teşekkür konuşmasında, bu anlamda; 
Kongreye katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali ÇELİK, TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif ERGİN, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ö. Faruk YELKENCİ, Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan KARAMAN ve ayrıca yurt içinden, yurt dışından gelen (Yerli ve yabancı) Akademisyen misafirlerimize çağrılı konuşmacılarımıza, tüm protokolümüze, bildiri sahiplerine, oturum başkanlarına, Diriliş Ertuğrul ekibi oyuncularına, katılımcılara, davetlilere, profesyonel çalışanlara, gönüllülerimize, sponsorlarımıza, ve destekçilerimize, Nergiz Turizm hosteslerine-ulaşım hizmetlerine, Tekden Eğitim Kurumları öğrenci ve eğitim liderlerine, değerli basın mensuplarına sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz dedi.


      
 


Etiketler; #Özel yetenek

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.