Türk Telekom ile Siyami Ersek Hastanesi arasında iş birliği

- "Önleyici hekimlik" konusunda gerçekleşen teknoloji iş birliği kapsamında Türk Telekom, hastanenin uzman kardiyologları tarafından belirlenen, kalp hastalığı riski taşıyan hastalara uzaktan ölçüm yapılabilmesi için teknoloji desteği sağlayacak - Proje kapsamında, akıllı cihazlar üzerinden sürekli takip edilecek hastaların yaşam kalitelerinin artması hedefleniyor

Türk Telekom ile Siyami Ersek Hastanesi arasında iş birliği

İSTANBUL (AA) - Türk Telekom ile Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi arasında "önleyici hekim" konusunda teknolojik iş birliği anlaşması imzalandı.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında, hastanenin uzman kardiyologları tarafından, yüksek kalp hastalığı riskine sahip 600 hasta belirlenecek ve bu 600 hasta üzerinde iki farklı kontrollü grup çalışması gerçekleştirilecek.

Haziran 2017'de başlaması hedeflenen proje kapsamında, her iki gruba da güncel kardiyoloji kılavuzları çerçevesinde diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri önerilecek. İkinci gruba bu önerilere ek olarak Türk Telekom tarafından, uzaktan ölçüm yapılmasına ve bu ölçümlerin hekimlerle paylaşılmasına imkan veren, entegre tansiyon/şeker ölçüm cihazı, pedometre bilekliği ve akıllı tartı donanımları sağlanacak.

Proje süresince ikinci gruptaki hastalar, akıllı cihazlardan elde edilen verilere göre doktorlar tarafından değerlendirilecek. Projenin sonunda, doktorlar tarafından, her iki grubu da kapsayacak şekilde, hastaların yaşam kalitesinin artma düzeyi ve hastaneye gelme sıklıkları ile ilgili bir rapor hazırlanacak.

Bu raporda, gerçekleştirilen pilot çalışma ile Sağlık Bakanlığı üzerindeki yükün, uzaktan takip sayesinde IoT cihazları (nesnelerin interneti) ile nasıl azaltılabileceğine dair sonuçlar detaylı olarak analiz edilecek.

Nesnelerin interneti teknolojisinden faydalanılarak hayata geçirilen proje, önleyici hekimlik konusunda sektöre örnek olma niteliği taşıyor.


- "Hastalık oluşmadan önlemek çok önemli"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, erken teşhisten ziyade, hastalık oluşmadan önlemenin çok daha büyük önem taşıdığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Özellikle tansiyon, şeker, kalp gibi kronik hastalıkların oluşmadan önlenmesi konusunda nesnelerin internetinin getirdiği imkanları sektöre sunmak üzere, geniş çaplı Ar-Ge çalışmaları sürdürüyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın bir göstergesi niteliğinde, Türkiye’nin lider kardiyoloji hastanesi olan Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile önemli bir projede iş birliğine gittik. Bu iş birliği kapsamında hastaneye hem yazılım hem de donanım anlamında uçtan uca teknoloji desteği sağlayacağız. Önleyici hekimlik yaklaşımı çerçevesinde hem hastaların yaşam kalitesinin artması hem de hastanelerin daha verimli bir şekilde çalışması için bu iş birliğinin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz."

Er, Türkiye'de sağlık alanında vatandaşların yaşam kalitesini yükseltme hedefiyle sağlık sektörüne teknolojileri ile güç vermeye devam edeceklerini bildirdi.


- "Önerileri yenilikçi platformda hayata geçireceğiz"


Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Proje Koordinatörü Dr. Ahmet İlker Tekkeşin, mobil uygulamaların hayatın her alanında ve her ihtiyaca yönelik geliştirildiği bu dönemde özellikle sağlık uygulamaları ve erken tanının öneminin göz ardı edilemeyeceğini vurguladı.

"Günümüzde hastalıkları tedavi etmek kadar, mevcut sağlığımızı korumak ve daha da iyi bir noktaya gelmesini sağlamak da çok önemli hale geldi." ifadesini kullanan Tekkeşin, Türk Telekom ile yaptıkları iş birliği sayesinde herkesin sağlıklı bir yaşam için uygulaması gereken diyet ve egzersiz önerilerini yenilikçi bir mobil platformda hayata geçirecekleri bilgisini verdi.

Tekkeşin, bu çalışmayı kişilerin yaşamsal verilerini takip ederek ve uyumlarını artırıcı önlemleri alarak yapmayı hedeflediklerini bildirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.