23 Nisan geçmiş ve geleceğimizdir.


Rıdvan Sapmaz

Rıdvan Sapmaz

23 Nisan 2017, 02:11

23 Nisan geçmiş ve geleceğimizdir.

‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ ikisinin birlikte kutlanması manidar ve bir o kadarda önemlidir. Ulusal egemenliğin, genç dimağlarda yankı bulması, 23 Nisan’ın Çocuk Bayramı olarak kutlanması, diğer ülke çocuklarının da buna katılımlarının sağlanması, gelecek dünya barışı, hoşgörü ikliminin oluşması bakımından çok önemlidir.

Geleceğin devlet adamlarının, bürokratlarının, işadamlarının da aralarından çıkması olası bu çocukların geleceği el ele, birlikte inşa etmelerinin de temelleri günümüz Türkiye’sinde 23 Nisanlarda atılmaktadır. Ayrıca, egemenlik şuurunun tüm dünya çocuklarında, 23 Nisanlarda Türkiye’de ateşlenmesi taktire şayandır.

Her dilden, dinden, renkten, milletten, kız veya erkek çocuklarından oluşan insanlarla bir arada, bayram havasında olmak herkes için çok önemlidir. Bu bayram sadece resmi tören alanlarında değil, diğer dini, milli bayramlar ve günler gibi, toplumun tüm katmanlarında kutlanmalı ve katkı sağlanmalıdır.

Çocuk istismarlarının arttığı, çocuk işçilerin hızla yaygınlaştığı, her tür pisliğe bulaştırıldığı, savaşlardan en fazla çocukların manevi ve maddi zarar gördükleri dikkate alınırsa 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Cumhuriyet dünle bugünün kavgası değil, geçmişle geleceğin sentezidir. Çocukların şahsında, verilen en güzel birlik, bağımsızlık, hür düşünce, çok seslilik, çok renklilik, birlikte el ele, neşe içerisinde yaşanılabileceğinin mesajlarıdır.

”Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir… ” diyerek cumhuriyetin önemine işaret eden Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük armağanının çocuklara hediye edilmesi bir ilktir. 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın insanlığa, barış, huzur, mutluluk, sağlık, sevgi getirmesi temennisiyle canı gönülden geleceğimiz olan çocukları kutlarım.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.